Párovanie jedla s vínom žena, ktorej nalievajú červené víno pri večeri

Pravidlá párovania jedla s vínom

Anton UhnákZaujímavosti z vinárstva

Víno je z pohľadu mnohých kultúr vnímané ako neoddeliteľná súčasť gastronomických zážitkov. Jeho správne párovanie s jedlom je základom harmonického spojenia, ktoré v nás zanecháva chuť nefalšovaného pôžitku. Dokonalé kombinácie si však vyžadujú trochu znalostí. Čo teda hovoria pravidlá a čo okrem druhu jedla a mäsa ovplyvňuje dokonalosť celkovej kombinácie?

Každé víno má svoje špecifické vlastnosti, ktoré treba pri párovaní s jedlom plne rešpektovať. Do úvahy treba brať množstvo premenných, ich správna kombinácia sa však postará o dokonalý výsledok. Ako na to?

Zohľadnite chuť a arómu vína

V závislosti od chuti a arómy treba napríklad jemné a ľahké biele vína kombinovať s ľahkými jedlami, zatiaľ čo robustné červené vína je ideálne vychutnať si v kombinácii s bohatšími a sýtejšími pokrmami. Rozhodujúce sú okrem toho aj chuťové vlastnosti vína. Podceňovať netreba kyslosť, sladkosť, horkosť a ani tanín, medzi ktorými treba v kombinácii s chuťou jedla hľadať dokonalú harmóniu. Platí pritom, že ak nechcete mať pocit, že pijete víno bez chuti, mali by ste kyslé vína párovať s kyslým jedlom. Rovnako to platí aj v prípade sladkého vína a sladkých jedál, ktorých chute sa takýmto spôsobom vzájomne podporujú. Sladké víno sa však odporúča kombinovať aj so slanými jedlami, kde, naopak, vzniká veľmi príjemný chuťový kontrast.

Lokalita a kultúra

Ak je to možné, vždy jedlo párujte s lokálnymi vínami. Málokto si to totiž uvedomuje, ale slovenské vinárstvo sa za posledné roky teší čoraz väčšej obľube a ponúka naozaj širokú škálu vín s rôznymi vlastnosťami. Myslite na to, že miestne vína majú často podobné vlastnosti ako miestne jedlá, a tak môže z každej lokálnej kombinácie vzniknúť dokonale autentický zážitok. Ak teda máte vo svojom  okolí lokálne vinárstvo, určite vínam, ktoré ponúka, dajte šancu.

Párovanie na základe intenzity

Pri párovaní je dôležité zohľadniť intenzitu chuti jedla a aj samotného vína. Ťažké jedlá je ideálne párovať s robustným vínom, aby sa zachovala ich vzájomná rovnováha. Naopak, ľahké a jemné jedlá je dobré vychutnať si s ľahkými, osviežujúcimi či s ovocnými vínami. Platí totiž, že ani jedna zo zložiek, teda víno a ani jedlo, by nemala prekryť chuť a ani arómu toho druhého.

Bezhistamínové víno

Pre ľudí alergických na histamín, resp. tých, ktorí trpia jeho intoleranciou, môže byť vhodnou voľbou práve bezhistamínové víno. Takéto víno sa vyrába spôsobom, ktorý minimalizuje obsah histamínu, čím zároveň zabraňuje aj vzniku alergickej reakcie. V okruhu ľudí citlivých na histamín sa bezhistamínové vína tešia čoraz väčšej obľube. V rámci ich párovania s jedlom pritom stačí, ak budete postupovať podľa rovnakých pravidiel ako v prípade klasických druhov vína.

Degustácia vína a ochutnávka vín

Treba si uvedomiť, že vlastnosti a chuť vína sa nedajú navnímať len tak. Je to dlhoročný proces, ktorého súčasťou bude nejedna degustácia vína. Ochutnávka vín vám totiž umožní spoznať rôzne druhy vín, zoznámiť sa s ich chuťou a arómou a naučí vás rozoznávať aj ich vlastnosti. Presne to vám pomôže vytvárať zmyselné kombinácií s jedlom a zdokonaliť tak celkový gastronomický zážitok.