histaminova intolerancia alkohol bez histaminu

Vráťme sa ešte k histamínu: môžeme pri intolerancii jesť a zároveň piť alkohol?

Anton UhnákZaujímavosti z vinárstva

Histamínová intolerancia je stav, ktorý dokáže výrazne ovplyvniť život ľudí. Pre mnohých sa táto intolerancia stáva obmedzením a často sú nútení odriekať si radosti z konzumácie určitých potravín a nápojov. Jedným z častých obmedzení je aj konzumácia vína. Histamín, ktorý sa nachádza v niektorých druhoch vína, môže spôsobiť nepríjemné ťažkosti ako sú bolesti hlavy, zažívacie problémy alebo kožné vyrážky.

Vedeli ste, že existujú alternatívy, ktoré umožňujú aj ľuďom s histamínovou intoleranciou užívať si radosť z jedla a pitia bez obáv? Musíme sa naozaj vzdať alkoholu pri histamínovej intolerancii?

Ochutnajte bezhistamínové víno

Víno bez histamínu je riešením, ktoré umožňuje ľuďom s histamínovou intoleranciou vychutnať si skvelé víno bez obáv z nežiaducich vedľajších účinkov. Bezhistamínové vína sú špeciálne spracované tak, aby obsahovali minimálne alebo žiadne množstvo histamínu. Aj keď nie sú úplne bez histamínu, ich obsah je tak nízky, že väčšina ľudí ich môže konzumovať bez problémov. Proces výroby bezhistamínových vín zahŕňa špeciálne metódy fermentácie a čistenia, ktoré majú za cieľ eliminovať alebo minimalizovať obsah histamínu v konečnom produkte. To môže zahŕňať použitie špeciálnych kvasiniek alebo filtrovacích techník, ktoré pomáhajú odstrániť histamín z vína.

Bezhistamínové víno nie je vhodné len pre ľudí s intoleranciou. Mnohí z nás môžu v niektorých obdobiach života zažívať citlivosť na histamín, či už dočasne alebo trvalo. V tom prípade je riešením práve víno bez histamínu.

bezhistaminove vino syr paradajka jedlo s histaminom

Ako je to s alkoholom a jedlom?

Je tu však jeden zádrhel, na ktorý si pri pití (aj bezhistamínového) vína treba dať pozor. Podľa jednej štúdie, keď súčasne pijeme alkohol a jeme potraviny bohaté na histamín, naše telo musí zvládať dvojnásobnú záťaž a často nestíha efektívne reagovať. V dôsledku toho nie je histamín rozložený tak efektívne, ako by býval v prípade iných okolností. To vedie k jeho preniknutiu do nášho krvného obehu – aj v prípade, ak pijeme nízkohistamínové víno. Z toho vyplýva pravidlo – buď sa vyhýbať jedeniu počas pitia alkoholu, alebo nepiť a preferovať potraviny s nízkym obsahom histamínu.

Je tiež dôležité starostlivo si vyberať alkoholické nápoje, pretože mnohé z nich obsahujú histamín, a to v rôznych množstvách. Najviac problematické sú niektoré druhy vín a pív, a tak si naozaj zodpovedne vyberajte tie, ktoré sú s nízkym obsahom histamínu.

Vegánske víno ako zaujímavá alternatíva

Vegánske víno je zaujímavou voľbou pre tých, ktorí preferujú rastlinnú stravu a chcú sa vyhnúť výrobkom živočíšneho pôvodu. Vegánske vína sú vyrábané bez použitia živočíšnych produktov a môžu ponúkať širokú škálu chutí a aróm. Nie všetky vegánske vína sú bezhistamínové, ale všetky naše vína sú vegánske 

Vegánske víno je typ vína, v ktorom sú živočíšne deriváty nahradené rastlinnými bielkovinami alebo prírodnými zložkami ako napríklad bielkoviny na čistenie a klarifikáciu vína. Tým sa zabezpečí, že víno je plne vegánske a neobsahuje žiadne zložky pochádzajúce zo živočíšneho sveta. Vegánske vína môžu byť atraktívne aj pre tých, ktorí preferujú produkty bez živočíšnych zložiek, či už z dôvodu alergií, zdravotných obmedzení alebo osobných preferencií. Vždy venujte pozornosť certifikátom alebo informáciám od výrobcu, ktoré potvrdzujú, že dané víno je skutočne vegánske.

Zhrnutie: Histamínová intolerancia nemusí znamenať úplné odriekanie si tohto lahodného nápoja, presne tak, ako sme sa už niekoľko krát zmienili. S alternatívami ako je víno bez histamínu a so štipkou opatrnosti, môžu aj ľudia s intoleranciami objavovať nové chute a užívať si príjemné spoločenské chvíle bez obáv zo zdravotných ťažkostí.