Rizling rýnsky patrí k najrozšírenejším a najuznávanejším vínnym odrodám na celom svete. Ako sa však dostalo toto výborné a kvalitné víno z pôvodnej oblasti v Nemecku až do malého mesta na Slovensku, do Čajkova? História hovorí, že jeho cesta bola skutočne pôsobivá.
Rizling predstavuje odrodu, ktorej cesta sa začala v oblasti údolia Rýnu v Nemecku. Dodnes sa v týchto územiach nachádza nejedno kvalitné vinohradníctvo, z ktorých táto odroda pochádza.
Prechod Rizlingu až k nám
Rizling vyviezli až obchodníci postupom rokov, pričom sa najprv dostal do okolitých štátov Francúzska, Rakúska a Luxemburska, kde sa ihneď stal obľúbeným. Vo svojej podstate bol rizling jednou z najlepších odrôd, pretože sa vedel prispôsobiť akýmkoľvek podmienkam.
Charakteristickú chuť rizlingu postupne spoznali aj obyvatelia Slovenska, ktorým chutí až dodnes. U nás sa táto odroda pestuje v mnohých oblastiach, avšak rizling z Čajkova je špecifický svojou mineralitou, ktorú mu dodáva tuf – sedimentovaný sopečný popol, ktorý nám vyvrhol Štiavnický supervulkán pred 15. miliónmi rokov.
Tradičné pestovanie
V oblasti Čajkova má každé rodinné vinárstvo zabezpečené prostredie, v ktorom sa Rizling pestuje najlepšie. Do kariet vinárom hrá aj klíma, ktorá tejto odrode pomáha slnečnými a teplými letami a chladnými nocami. K výnimočnej kvalite prispieva aj vhodná pôda a najmä tradičný spôsob pestovania a spracovania hrozna.
Tradičná výroba dodržiava vinárske postupy, ktoré si jednotlivé vinárstva predávajú z generácie na generáciu. Každé vinárstvo svoje vinice starostlivo udržiava a hrozno po vyzretí zbiera výhradne ručným spôsobom, vďaka čomu si zachová svoje najlepšie vlastnosti.
Charakteristické črty Rizlingu sú najlepšie badateľné pri suchých a polosuchých variantoch, kedy je víno harmonické a chuťovo vyvážené. Vďaka svojej kvalite vyhralo víno z Čajkova aj mnoho ocenení, čím si získalo srdcia bežných ľudí, ale aj somelierov.
(Ne)všedné varianty Rizlingu
Rizling rýnsky sa v dnešnej dobe spracováva rôznymi spôsobmi, kedy sa z neho môže stať aj bezhistamínové víno. Pri výbere bezhistamínového vína si však dajte záležať, aby predajca mal k vínu priložený aj protokol o vykonaní skúšky na obsah histamínu.
Rizling si môžu dopriať aj vegáni, avšak tu sa treba zamerať na použitie potrebných postupov pri výrobe. Vegánske víno totiž nemôže obsahovať žiadne produkty živočíšneho pôvodu, medzi ktoré patrí napríklad:
- želatína – výťažok z kostí a koží,
- albumín – proteín z vaječného bielka,
- vyzina – kolagén z jesetera,
- kazeín – bielkovina z mlieka.
Namiesto toho sa pri vegánskych vínach používa napríklad filtrovanie alebo čírenie pomocou bentonitu. Bentonit je prírodný íl, ktorý vzniká usadzovaním sopečného popola.
Degustácia vín
Niektoré vinárstva nielen v Čajkove ponúkajú svojim zákazníkom aj gastronomický zážitok, ktorým je ochutnávka vína. Počas nej pripravia aj chutné jedlo a v najlepších prípadoch môže návštevníkov ochutnávky čakať aj prehliadka vinárstva a vinohradov, kde sa pestuje aj Rizling.
Rizling rýnsky sa svojou chuťou hodí najmä k husaciemu mäsu, ktoré obohatí o svoje ovocné tóny a kyslosť. Okrem husaciny ho môžete podávať aj k rybám, králikovi alebo kuraciemu mäsu. Môžete ho nalievať priamo z fľaše, prípadne vám môže pomôcť sklenená karafa.
Cesta Rizlingu z Nemecka až do Čajkova je príkladom toho, ako sa aj kvalitná menšia odroda môže dostať do sŕdc veľkého množstva ľudí po celom svete. Čajkovské víno nám Slovákom dáva možnosť ochutnať túto skvelú odrodu aj bez toho, aby sme museli cestovať priamo do Nemecka alebo si ho zo zahraničia objednávať.