Chceli by ste svojim priateľom podarovať dobré kvalitné víno zo slovenského vinárstva? Na trhu je ich veľké množstvo, určite ,,preštudujte“ etiketu. Najviac o kvalite vína vie napovedať jeho tzv. apelácia, ktorá označuje konkrétnu oblasť či región, kde sa víno pestuje a vyrába. Poďte si s nami vysvetliť základné pojmy, s ktorými sa na etiketách môžete stretnúť.
Aj Slovensko má čo ponúknuť – kvalitné víno na počkanie
Slovensko je rozdelené do šiestich vinohradníckych oblastí: Malokarpatská, Južnoslovenská, Stredoslovenská, Nitrianska, Východoslovenská a oblasť Tokaj. Geografické označenie má vplyv aj na spôsob pestovania, použité odrody, ich zber a pomer a technologické postupy. Najväčší objem z produkcie vo vinohradníckych regiónoch tvoria rôzne druhy vín, okrem nich sa tu vyrába aj hroznový mušt, burčiak, špeciálne odalkoholizované vína, bezhistamínové vína alebo vína na priemyselné spracovanie.
Kategorizácia vín podľa geografického pôvodu
- Vína bez zemepisného označenia (stolové víno) – ide o víno najnižšej kvality, môžu sa v ňom nachádzať hrozná z neregistrovaných odrôd, nemusí mať pôvod len zo Slovenska.
- Víno s chráneným zemepisným označením (regionálne víno) – ide o víno strednej kvality, kde je garancia, že je zber, výroba hrozna aj fľaškovanie výlučne na Slovensku, cukornatosť má najmenej 13 ˚NM.
- Víno s chráneným označením pôvodu (akostné víno / akostné víno s prívlastkom / sekt vinohradníckej oblasti / sekt V.O. / pestovateľský sekt) – je najkvalitnejšie, hrozno pochádza zo Slovenska, ale má cukornatosť na úrovni min. 16 ˚NM , na etikete nájdete medzinárodné označenie D.S.C (Districtus Slovakia Controllatus).
Vyberte víno podľa obsahu alkoholu, cukornatosti či spôsobu výroby
Hlavný rozdiel medzi akostným a akostným vínom s prívlastkom je, že druhé spomínané nemôže byť obohacované ani chemicky konzervovanými látkami s výnimkou oxidu siričitého a na záklopke sa musí nachádzať štátne kontrolné číslo s trikolórou Slovenskej republiky.
Prívlastky pri akostnom víne rozlišujeme:
- Kabinetné – obsah alkoholu najmenej 9,5% objemu a cukornatosť min. 19 ˚NM.
- Neskorý zber – obsah alkoholu najmenej 9,5% objemu a cukornatosť min. 21 ˚NM.
- Výber z hrozna – obsah alkoholu najmenej 9,5% objemu a cukornatosť min. 23 ˚NM starostlivo vyberané strapce.
- Bobuľový výber – obsah alkoholu najmenej 8% objemu a cukornatosť min. 26 ˚NM, starostlivo vyberané strapce, z ktorých boli odstránené nezrelé a poškodené bobule.
- Hrozienkový výber – obsah alkoholu najmenej 8% objemu a cukornatosť min. 28 ˚NM, ručne vyberané prezreté bobule hrozna.
- Cibébový / botrytický výber – obsah alkoholu najmenej 8% objemu a cukornatosť min. 28 ˚NM, ručne vyberané prezreté bobule hrozna zušlachtených účinkom vláknitej huby Botrytis cinerea Persoon.
- Ľadové víno – obsah alkoholu najmenej 6% objemu a cukornatosť min. 27 ˚NM, hrozno zbierané pri teplote -7 stupňov a nižšej a počas výroby ostalo zmrznuté.
- Slamové víno – obsah alkoholu najmenej 6% objemu a cukornatosť min. 27 ˚NM, hrozno bolo skladované na slame alebo viselo na šnúrach min. 3 mesiace.
Jedinečný Tokaj
Pri degustácii vín po celom svete zbiera ocenenia veľmi obľúbené Tokajské víno. Ide o slávnostné dezertné víno, pôvodom z Maďarska, ale aj zo Slovenska, kde sa región tiež nachádza. Zaujímavý je proces výroby, pri ktorom sa hrozno postihnuté hnilobou mení na sladké bobule (cibéby). Celé to prebieha v hlinených pohároch tzv. ,,kvevri“. Tieto hlinené nádoby umožňujú pomalú fermentáciu a zrenie vína. Chuť tohto lahodného moku zahŕňa tóny medu, exotického ovocia, orechov, citrusových plodov a korenia. Tokajské vína sú klasifikované podľa množstva sladkosti. A prečo pritom hovoríme o 3 až 6 putňovom víne? ,,Putňa“ je drevená nádoba s objemom asi 20 – 25 kg cibéb. Označenie počtu putní vyjadruje množstvo cibéb, použitých pri výrobe , v pomere k množstvu vína.
Máte už tieto základy o druhoch vín ,,podchytené“? Dobrou voľbou je vždy kúpa slovenského vína zo slovenského rodinného vinárstva, kde pri prehliadke vinohradov či ochutnávke vín Vám bude vysvetlené oveľa viac – aj v rámci histórie apelačného systému či rôznej kategorizácie vín. Ak Vás zaujíma degustácia vína, prečítajte si, aké techniky využívame pri ochutnávke. Tešíme sa na Vás!