Červené víno je jedným z najstarších a najobľúbenejších alkoholických nápojov. Jeho história siaha až do obdobia starovekého Egypta, kedy bolo silno spojené najmä s náboženskými a rituálnymi a obradmi. Aj dnes je víno celosvetovo považované za jeden z najobľúbenejších nápojov. Vďačí za to nielen jedinečným chuťovým zážitkom, ktoré sprostredkúva, ale aj kultúrnym a spoločenským aspektom, ktoré s ním súvisia.
Víno je všeobecne považované za jeden z najobľúbenejších alkoholických nápojov. Vďaka viacerým druhom a odrodám je možné kombinovať ho s akýmkoľvek jedlom a svoj nepopierateľný význam má aj z hľadiska kultúry, zábavy, cestovania či spoločenského vyžitia. Všetko toto platí aj o červenom víne, ktoré niektorí milujú a iní zas nenávidia. Čo všetko o ňom vieme a ako ho možno konzumovať nielen doma, ale aj v zahraničí?
Čo všetko vieme o červenom víne…
Červené víno je jedným z najpopulárnejších druhov vína na celom svete. Obľúbené je najmä pre svoj výrazný chuťový profil, vôňu a jedinečnú farbu. Svoj úspech má nielen na Slovensku, ale aj vo svete, kde má pitie červeného vína svoju vlastnú tradíciu. Aby sme sa s ním však trochu zoznámili, dajme si na úvod niekoľko zaujímavých faktov:
- Červené víno sa vyrába z hrozna, ktoré sa necháva fermentovať spolu s kôstkami, šupkou a dokonca sa môžu použiť aj stonky, záleží na type vína. Vďaka tomu získava v porovnaní s bielym vínom omnoho bohatší a hlbší chuťový profil. Hroznové šupky zároveň obsahujú resveratrol, jeden z významných antioxidantov, ktorý má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Je užitočný aj ako prevencia pred niektorými kardiovaskulárnymi ochoreniami či dokonca niektorými druhmi rakoviny. Dôležité je však mať na pamäti pravidlo “všetko s mierou”. Odporúčaná denná dávka pre mužov je maximálne 2 poháriky denne, kým pre dospelé ženy je to iba 1 pohárik.
- Farbu červeného vína ovplyvňuje najmä druh hrozna, technika, akou sa úroda spracúva, rovnako ako aj obdobie samotného zberu. Víno z červených odrôd hrozna tak môže byť tmavé, ale aj svetločervené. Jeho farbu sčasti ovplyvňuje aj prítomnosť samotných stoniek a kôstok.
Čo možno nevieme…
- Červené vína sú bohaté na obsah tanínov. Ide o organické látky, ktoré vínu dodávajú jeho prirodzenú horkosť, zároveň však prispievajú aj k jeho zdraviu prospešným vlastnostiam.
- Najznámejšími odrodami červeného vína je Merlot, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Syrah a Malbec, pričom každá z týchto odrôd má svoju charakteristickú arómu a chuťové prvky.
- Červené víno sa často servíruje pri izbovej teplote, ktorá kolíše medzi 16 a 18 °C. Niektoré typy červeného vína sa však lepšie podávajú pri vyšších alebo nižších teplotách. Príkladom je Beaujolais Nouveau, ktorý sa odporúča podávať mierne vychladený.
- Červené víno je silno späté aj s kultúrou a históriou a spája sa s ním množstvo symbolických významov. V Európe sa často považuje za súčasť kultúrneho dedičstva. Na stole ho nájdete aj počas viacerých národných sviatkov a kultúrnych tradícií.
Svetové pitia vína
Červené vína sa v rámci slovenskej kuchyne často párujú s hovädzím mäsom, divinou, jahňacím alebo bravčovým mäsom, syrom a tmavou čokoládou. Vhodné kombinácie sa však môžu líšiť, a to nielen v závislosti od regionálnej kuchyne, ale aj individuálnych preferencií konzumenta.
Množstvo krajín si v súvislosti s pitím červeného vína vytvorilo a osvojilo svoje vlastné tradície a rituály. Toto sú niektoré z nich:
Talianske aperitivo
Taliansko má v rámci pestovania hrozna a výroby kvalitného vína naozaj silnú a dlhoročnú tradíciu. Talianske vinohradnícke oblasti, odkiaľ pochádzajú vína špičkovej kvality, sú známe po celom svete, a tak nečudo, že si ho radi vychutnajú aj samotní Taliani.
Červené víno je pre Talianov dôležitou súčasťou spoločenského života. Radi sa stretávajú na komorných večierkoch, tzv. „aperitivo“, kde si víno vychutnávajú ešte pred večerou a následne aj počas celého večierka. Víno je v Taliansku považované za skvelého spoločníka pri diskusiách a zábave. Často sa konzumuje nielen v spoločnosti priateľov a rodiny, ale aj ako súčasť večere či obedu. Zaujímavosťou je, že červené víno sa v Taliansku často podáva vo veľkých sklenených pohároch, väčších, ako sú bežné poháre na víno, čo umožňuje lepšie uvoľnenie jeho arómy.
Francúzska degustácia
Okrem Talianska, ktorého vína z vinárskej oblasti Valdobbiadene sú známe po celom svete, sú nemenej úspešné aj tie francúzske. Francúzi si totiž potrpia na kvalitu, ktorú vnášajú nielen do vinárskej produkcie, ale aj do samotnej degustácie vín. Presne tak vznikla francúzska degustácia v štýle Bordeaux, ktorá je dnes známa po celom svete. Ide o spôsob hodnotenia a ochutnávania vína, ktorý obsahuje určité kroky a pravidlá založené na skúsenostiach a tradíciách francúzskeho vinohradníctva.
Zdroj: Jill Wellington z Pixabay
Súčasťou francúzskej degustácie vína je aj dobre známa tvorba asociácií, ktoré vyjadrujú vzťah medzi vínom a rôznymi chuťami či vôňami. Príkladom je prítomnosť rôznych druhov ovocia, korenia či dokonca zemiakov. Ide o spôsob ochutnávania, ktorý sa síce vyvinul v Bordeaux, no dnes sa používa po celom svete.
Španielske tapas
V Španielsku sa víno degustuje ako súčasť tapas. Týmto pojmom sa totiž neoznačujú len malé dobroty k vínu, ale aj samotná spoločenská aktivita, ktorá spočíva z pitia vína či iných nápojov za sprievodu dobrej zábavy. Tapas zdôrazňuje temperament španielskej kultúry, ktorej vášňou je nielen samotné jedlo a víno, ale aj zábava a čas strávený s priateľmi a rodinou.
Zdroj: shutterstock.com
Červené víno ako súčasť kultúry
Červené víno má svoje tradičné miesto aj v slovenskej kultúre a umení. Vinič sa totiž na Slovensku pestuje už stovky rokov a tak nečudo, že je súčasťou aj nášho národného dedičstva.
V slovenskom umení a kultúre sa červené víno objavuje najmä ako súčasť spoločenských udalostí a dôležitú úlohu hrá aj pri tradičných folklórnych slávnostiach a kultúrnych podujatiach. Stalo sa inšpiráciou viacerých slovenských umelcov a literátov. Vďaka tomu sa stalo jedným z námetov pre viaceré slovenské básne, piesne a príbehy.
Súčasťou slovenskej kultúry však nie je len červené víno, ale aj samotné vinohradníctvo a vinárstvo. Napriek malému územiu máme na Slovensku viacero významných vinohradníckych oblastí, vinární a vinohradov, ktoré sa okrem kultúrneho dedičstva stali aj obľúbenými turistickými atrakciami. Mnohé z nich zabezpečujú nielen predaj vín, ale aj zaujímavé zážitkové degustácie. Vďaka nim sa vinárstvo stalo dôležitou súčasťou cestovného ruchu na Slovensku.