degustacia vina prestrety stol vinarstvo

Degustácia vína priamo v našom vinárstve

Anton UhnákOchutnávka vín

Chuť vína nemusí každý rozoznávať úplne do detailov, preto sa môže niekomu zdať, že väčšina vín tej istej farby chutí rovnako. Naše rodinné vinárstvo vás presvedčí, že to nie je pravda. Ste zvedaví, ako prebieha degustácia vín u nás?

Čo sa hodnotí pri degustácii vína?

Každé víno sa pri degustácii hodnotí z viacerých hľadísk, pričom sa dbá hlavne na vzhľad, vôňu, chuť a celkový dojem.

Pri vzhľade sa môže pre laikov zdať, že ide len o rozlíšenie farby. Pravdou však je, že dôraz sa kladie hlavne na to, či je farba vína čistá alebo zahmlená, aké sú jej odtiene a tiež lesk. Hodnotí sa aj tzv. viskozita vína, čiže ako rýchlo sa oddeľuje od stien pohára.

Na hodnotenie vône je potrebné základné vírenie vína v pohári. Pomocou neho víno odhalí svoju vôňu. Lepšie sa tak rozoznajú jeho charakteristické prvky, ako napríklad ovocné, kvetnaté alebo drevité tóny.

Chuť vína sa môže hodnotiť na základe určitých kritérií, ktorými sú sladkosť, kyslosť, horkosť a tanín. Tanín je látka, ktorá je ukrytá v šupkách hrozna a môže dať vínu špecifickú chuť. Jeho pomer vo víne je dôležité strážiť, pretože môže chuť vína zlepšiť alebo docieliť, že bude nevyvážená.

Celkový dojem z vína môže byť pre každého iný, avšak skúsení vinári sa v tomto vedia často zhodnúť. Pri celkovom dojme sa hodnotí napríklad súhra vône a chuti a ich vzájomné pôsobenie vo víne.

zaprášané vínové fľaše anton uhnák

Rezervácia ochutnávky

Ak by ste chceli zažiť takúto udalosť, akou degustácia vína rozhodne je, vyplňte náš rezervačný formulár. V ňom nás bude zaujímať okrem toho, kto ste, aj:

  • počet ľudí, ktorí sa dostavia na degustáciu,
  • výber druhu hostiny a konkrétneho jedla,
  • zvolenie doplnkových služieb.

Výber hostiny

Pri výbere počtu ľudí je možné si vybrať medzi 3 možnosťami, a to hostinu pre 4-8 osôb, 9-16 osôb alebo pre 17-24 osôb. Tento výber je potrebný kvôli tomu, aby sme vedeli pripraviť konkrétne množstvo vybraného jedla a prestrieť stôl pre zvolený počet ľudí.

Naše slovenské vinárstvo ponúka pre budúcich degustátorov 3 hlavné druhy ochutnávok. Ak sa neplánujete zdržať dlho a ide vám najmä o degustáciu vín, tak je pre vás ako stvorený náš záhryz v podobe malého občerstvenia. Pri záhryze sa môžete tešiť na domácu klobásku, lokálny syr, orechy, domáci chlieb.

pečené mäso degustácia vína

V prípade, že chcete zažiť poriadnu tekovskú hostinu, určite odporúčame husacie hody alebo jedno z našich hostinových jedál, ktoré máme v ponuke. Môžete si vybrať medzi jedlami z bravčového, hovädzieho alebo kuracieho mäsa. Myslíme aj na vegetariánov, pre ktorých sa v našej ponuke nájdu rôzne bezmäsité dobroty k vínu.

Degustácia vína nie je len o víne

V cene degustácií je okrem jedla započítaná aj prehliadka, počas ktorej vám ukážeme naše rodinné vinárstvo spolu s predstavením a ochutnávkou našich fľaškových vín. V rámci prehliadky budete môcť ochutnať aj pripravované vína priamo z tankov.

K základným degustačným službám si budete môcť objednať aj doplnkové, ktorých dominantou je najmä prehliadka celých našich vinohradov. S nimi je spojená návšteva dobových hajlokov, v ktorých sa ukrývajú pamätné vzorky našich vín.

Po ochutnávke sa môže stať, že sa vám od nás nebude chcieť ísť domov. Preto vám s radosťou zabezpečíme aj ubytovanie priamo u nás. Postaráme aj o dopravu do nášho vinárstva.

degustácia vína vo vinici

degustácia vína vo vinici

Ako to bude celé prebiehať?

Degustácia sa začína zväčša predpoludním, kedy je jedlo ešte v priebehu prípravy. Spoločne sa zatiaľ prejdeme po našom vinárstve, prípadne vinohradoch. Ukážeme vám všetky zaujímavosti a predstavíme jednotlivé odrody vína.

Prehliadka trvá väčšinou hodinku až dve, počas ktorých vám na ochutnávku nalievame naše domáce vína. Popri prehliadke sa priebežne stihne pripraviť aj hostina, na ktorú sa postupne presunieme do jedálne.

Po výdatnom jedle sa naskytá priestor na diskusiu, pri ktorej vám radi zodpovieme akékoľvek otázky.

Zaujala vás ochutnávka vín a radi by ste si ju vyskúšali aj na vlastnej koži? Môžete si ju kedykoľvek zarezervovať pomocou nášho formulára. Ak budete mať otázky, kontaktujte nás na telefónnom čísle +421 915 277 464 alebo e-mailom na anton@uhnak.sk.