biele víno vinárstvo uhnák

Kvalitné biele víno sa rodí na Slovensku

Anton UhnákOchutnávka vín

Slovensko, krajina bohatá na svoje vinohradnícke tradície a úrodné pôdy, je domovom pre niektoré z najkvalitnejších bielych vín na svete. Odrody bieleho vína, ktoré sa pestujú na našom území, prinášajú na stôl skúsenosti slovenských pestovateľov a jedinečné charakteristiky pôdy. Slovenské biele vína získavajú obdiv a uznanie na celom svete.

V tomto blogu sa zameriame na odrody slovenského bieleho vína, jeho špecifiká a dôležité pestovateľské podmienky, ktoré prispievajú k vytváraniu tohto lahodného nápoja.

biele hrozno vinič vinárstvo

Odrody bieleho vína na Slovensku

Slovenské vinice ponúkajú širokú paletu odrôd bieleho vína, z ktorých každá má svoje jedinečné charakteristiky, chuťový profil a charizmu. Medzi tie najvýznamnejšie patria:

 1. Pesecká Leánka: Táto autochtonná odroda prináša do vína jemné tóny čerstvého ovocia a osviežujúcu kyslosť. Je skutočnou pýchou slovenského vinohradníctva. Odroda pôvodom pochádza z Rumunska a jej názov je Feteasca regala. Na Slovensku sa jej darí v Tekovskej oblasti, kde je výnimočné tufové a andezitové podložie. Najpredávanejším bielym vínom vinárstva Anton Uhnák je práve Pesecká Leánka.
 2. Sauvignon: Odroda sa teší veľkej popularite pre svoje výrazné arómy čiernych ríbeziel, zeleného korenia a tropického ovocia. Vína Sauvignon sú často pikantné a osviežujúce. Je to stará francúzska odroda, ktorá vznikla krížením dvoch odrôd Chenin blanc a Tramín červený.
 3. Pinot Blanc: Charakteristická ovocná chuť a jemná kvetinová vôňa robia z tohto vína obľúbeného spoločníka k rôznym príležitostiam. Víno z tejto odrody je často svetlé a ľahko sfarbené do žlta. Pôvod má vo Francúzsku.
 4. Muškát moravský: Táto odroda prináša do vína intenzívne kvetinové a ovocné arómy s príjemne sladkým tónom, závanom sviežosti a originality. Muškátové vína majú často exotický charakter. Víno Muškát moravský má svetložltú farbu s jemnou muškátovou arómou a sviežosťou zeleného čaju. Nájdete v ňom harmóniu kyselín a ľahkosť viničnej broskyne.
 5. Veltlínske zelené: Známe aj ako Grüner Veltliner, je typická odroda pre strednú Európu. Vína z nej sa vyznačujú pikantnými a korenistými tónmi, často doplnenými o ovocné arómy.
 6. Rizling vlašský: Táto odroda je známa svojou aromatickosťou, elegantným kvetinovým a ovocným profilom. Vína z rizlingu vlašského sa vyznačujú jemným zmyslom pre rovnováhu medzi kyslosťou a sladkosťou.
 7. Rizling rýnsky: Rizling rýnsky je známy svojou bohatou štruktúrou a komplexnosťou. Vína z tejto odrody majú často charakteristickú minerálnu príchuť a vôňu zrelého ovocia.

Špecifiká bieleho vína

Biele víno sa odlišuje od červeného nielen svojou farbou, ale aj svojimi organoleptickými vlastnosťami. Biele vína majú tendenciu byť ľahšie a osviežujúce, s jemnejšou chuťou. Ich arómy sa pohybujú od citrusových plodov cez kvetinové tóny až po minerálnu príchuť, ktorá často odráža charakter pôdy, na ktorej sa hrozno pestuje.

Podmienky pre pestovanie hrozna pre biele víno

Aby sa hrozno pre biele víno mohlo vyvíjať optimálne, sú potrebné isté klimatické a pôdne podmienky:

 1. Pôda: Väčšina bielych odrôd preferuje drenážne pôdy s dostatkom minerálnych živín.
 2. Klíma: Biele vína sa často pestujú v chladnejších a vyšších polohách, kde sa dá dosiahnuť pomalé dozrievanie hrozna a zachovanie jeho charakteristických aróm.
 3. Svetlo a teplota: Hrozno potrebuje dostatok slnečného svetla na fotosyntézu a dozrievanie. Mierne chladnejšie teploty v noci môžu prispieť k zachovaniu kyslosti v hrozne.
 4. Kyslosť: Biele vína často získavajú svoju charakteristickú kyslosť zo špecifických klimatických a pôdnych podmienok.

Výsledkom vytvorenia správnych pestovateľských podmienok je vyvážené, aromatické a zrelé hrozno, ktoré môže byť neskôr vinifikované do bieleho vína s osobitým charakterom. Kvalitné biele víno zo Slovenska je výsledkom starostlivého pestovania hrozna v harmonických podmienkach. Odrody, špecifiká, dôležité klimatické a pôdne faktory vytvárajú jedinečný charakter a chuťový profil slovenských bielych vín.

Objavte lahodnosť slovenských bielych vín ako Pesecká Leánka, Sauvignon, Pinot Blanc, Muškát moravský alebo Veltínske zelené, pripravte si pohár a nechajte sa unášať chuťami a arómami kvalitného bieleho vína.