Pesecká Leánka

Tekovská princezná Pesecká Leánka

Anton UhnákOchutnávka vín

Pesecká Leánka je jedinečná odroda viniča, ktorá Vás nenechá na pochybách o jej kvalite. Feteasca Regala vznikla pre viac ako 100 rokmi, a to úplne prirodzene. Predpokladá sa, že sa tak stalo neriadeným krížením dvoch vyšľachtených odrôd Grasa de Cotnari a Feteasca Alba (aj keď niektorí tvrdia, že to môže byť aj Francusa a Leanyka).

V Rumunsku ide nepopierateľne o jednu z najobľúbenejších, najpredávanejších a najviac vysádzaných odrôd viniča. Existujú ešte dve podobné odrody s rovnakým krstným menom – Feteasca Alba a Feteasca Neagra (biela a čierna).

Krajina Rumunsko

Zdroj: Silvian Coconeanu from Pixabay

Kde je jej najlepšie?

Táto kráľovská „panna“ (feteasca z rumunčiny) sa zvykne prekladať aj ako princezná. Darí sa jej tam, kde má dostatok zrážok, nemá rada sucho. Celkovo prospieva v kontinentálnej klíme. Je náchylná na hnilobu strapcov. Ak je jej dobre, vie byť veľmi úrodná.

Pesecká leánka je rozšírená v centre Rumunska (Dealu Mare, Transylvánia), súčasne ale aj v iných krajinách strednej a východnej Európy, vrátane Maďarska, Moldavska a Slovenska. „Bola nájdená v roku 1920 v obci Danes a oficiálne predstavená v Bukurešti v roku 1928 na Národnej výstave vína a ovocia“ (heslo: Pesecká Leánka). Hovorí sa, že na Slovensko sa dostala už okolo roku 1914 a bola vysadená práve v oblasti Tekova. Jej popularita začala narastať v 70-tych rokoch. A prečo práve Terroir Tekov? Veľmi jej totiž vyhovuje jeho tufové a andezitové podložie.

Chuť, vzhľad a vôňa vyladená do jedinečnosti

Unikátne biele víno Pesecká Leánka má jasne žltú až zlatú farbu a cítiť z neho krásnu vôňu kvetov, ale aj ovocia (sušené marhule, jablko, tropické ovocie) a medu. Chuť je výrazná, sladkastá, nenapodobniteľná a svieža. Okrem toho sa toto kvalitné biele víno podobá vínam neskorého zberu. Taníny v jej svetlej šupke dodávajú vínu Pesecká leánka určitú komplexnosť. Dobre reaguje na zrenie v sude. Celkovo vzaté sú tieto vína skôr aromatickejšie.

pesecká leánka

Pesecká Leánka a jedlo spolu ladia

Pesecká leánka sa podobne ako väčšina bielych vín výborne hodí k rybám, hydine a morským plodom. Párovanie tohto vína je s jedlami ako grilovaný pstruh, či kura. Dlhé letné večery sú v sprievode Peseckej Leánky a chutného jedla jedinečné. Pri jej pití zabudnete na smútok a už sa nebudete cítiť osamelo. Inými slovami, deň s ňou budete mať určite veselší. Príďte k nám na degustáciu a zažite tento pocit.

 

V našom rodinnom vinárstve sme na Peseckú Leánku právom hrdí. Je to naša naobľúbenejšia odroda, s ktorou si aj my spríjemňujeme spoločné stretnutia. Preto bolo našou povinnosťou o nej povedať viac. Ak sa Vám už zbiehajú slinky na toto parádne kvalitné biele vínko, ste na správnej adrese. Objednajte si toto výborné víno aj online.

 

S láskou
Anton Uhnák

darčekový box anton uhnák