#poctiveslovenske červené víno vínový pohár

#PoctiveSlovenske

Anton UhnákZaujímavosti z vinárstva

Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska prichádza s vlastným označovaním pôvodu vín svojich členov a iniciatívou #PoctiveSlovenske.

Označenie predstavuje garanciu Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska, že vína s týmto označením:

1. majú najnižšiu uhlíkovú a enviromentálnu stopu a prispievajú tak k dosiahnutiu klimatickej neutrality.
Všetky fázy výrobného procesu sa uskutočňujú na území Slovenska.

2. pochádzajú z hrozna vypestovaného a šetrne spracovaného na Slovensku.

3. podporujú udržateľnú výrobu vína, zachovanie kultúrneho dedičstva našich predkov, vínny turizmus a potravinovú sebestačnosť Slovenska.

Plne podporujeme túto iniciatívu, pretože kvalitné, zdravé a udržateľné vína máme aj na Slovensku.

Podľa oficiálnej webovej stránky iniciatívy je „Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska občianske združenie, ktorého členmi sú vinohradníci a vinári zo všetkých vinárskych oblastí Slovenska. Našim cieľom je zabrániť likvidácii slovenského vinohradníctva a zlepšenie podmienok pri tvorbe slovenských vín. Sme jednoznačne proti dovozu cisternového vína a dotovaného hrozna, ktoré sa fľašuje ako slovenské víno. Sme za dôraznejšiu a nekompromisnejšiu kontrolu a dodržiavanie výrobných štandardov pri produkcii slovenského vína.

Chceme presadiť systematickú štátnu podporu vinohradnícko-vinárskeho sektora a legislatívnu ochranu existujúcich vinohradníkov. Pokračujeme vo vinohradníckej a vinárskej tradícii Slovenska, lebo veríme v kontinuitu. Likvidáciou vinohradov neprídeme len o slovenské hrozno a víno. Stratí sa kus slovenskej identity, remeslá, kultúrne bohatstvo. Stratí sa to, čo naši predkovia stáročia budovali.“

Pozrite si našu ponuku vín. Všetky s označením #PoctiveSlovenske.